ETKİNLİK, MÜZİK
Yeni Sezonda Babylon’da Müzik Şöleni!

Yeni Sezonda Babylon’da Müzik Şöleni!

babylonYıllardır farklı türden eserler üreten birçok yerli yabancı müzisyeni ağırlayarak müziğe ve alternatif müziğe verdiği değer ortada olan Babylon, 2013’ün ikinci yarsında da yine önemli isimleri müzik severlerle buluşturmaya devam edecek. Red Hot Chili Peppers’ın eski gitaristi John Frusciante’nin verdiği destekle shoegaze ve indie rock’a yeni bir soluk getiren Warpaint 9 Kasım’da Babylon’da sahne alacak. Eğitmen, şair, aktivist Iyeoka, Nijerya’nın Amy Winehouse’u, 24 Ekim’de yine sahnede olacak. Ayrıca Sonic Youth, R.E.M, Manic Street Preachers, New Order ve pek çok kült olmuş gruba ilham veren Wire ise 30 Ekim’de sahnede.

Gelin şimdi biraz, Babylon’da yakın zaman diliminde sahne alacak müzisyenleri ve grupları tanıyalım.

Warpaint

warpaintJenny Lee Lindberg, Theresa Wayman, Emily Kokal, Josh Klinghoffer oluşan dörtlüye eski davulcusu ünlü oyuncu Shannyn Sossamon da eklersek tadından yenmeyen bir Psychedelic topluluğu ortaya çıkıyor . Keza Shannyn grupla ilişkisini hala koparmamıştır. Exquisite Corpse adlı ep’de kendisinin davul çaldığı söylenir. Yukarıda da belirttiğim gibi RHCP’den tanıdığımız John Frusciante’in Exquisite Corpse adlı EP’nin mixlerini yaptığını belirtmekte fayda var. Evvela Elephants adlı parçanın klibinde kendisini baterinin başında görmekteyiz.
Dinlemeniz gereken parçaları: Undertow, Set Your Arms Down, Billie Holiday.

Iyeoka

IyeokaNijerya asıllı Amerikalı şair ve şarkıcı, ilk olarak The Rock by Funk Tribe adlı müzik topluluğunu kurarak başladı. Bu toplulukla birlikte şiirlerini Blues, Jazz, Funk ve Gospel ile birleştirme fırsatını elde eden sanatçı şiir-şarkılarından oluşan bir albüm çıkardı. İlginç bir tarzıyla kesinlikle dinlemenizi öneriyorum.
Dinlemeniz gereken eserleri: Simply Falling, The Yellow Brick Road Song, Say Yes, Breakdown Mode

Wire

WireAslında çok bahsetmeye gerek yok fakat kısaca bahsedeyim. 1976 yılında Londra’dan çıkan, Colin Newman, Graham Lewis, Bruce Gilbert, Robert Gotobed tarafından kurulan efsane punk-rock grubu. Özellikle Ping Flag ve Chairs Missing albümleriyle birçok kült ismin feyz aldığı eserler ortaya çıkardılar. Bugün Bloc Party, Futureheads, Blacklist, Franz Ferdinand ve Blur gibi grupları etkilemişlerdir.
Dinlemeniz gereken parçaları: Ex Lion Tamer, Three Girl Rhumba, Lowdown, Reuters

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: