MEKAN
Sevgi ve Lezzet Dolu: Kibrit Kutusu

Sevgi ve Lezzet Dolu: Kibrit Kutusu

kibritkutusuBu blogu projelendirirken, ilk hedeflerimizden biri her şeyin dışında İstanbul’da yahut başka bir yerde, keşfettiğimiz güzel mekanları buraya yazarak okuyuculara yeni ve alternatif yerler sunabilmekti. Fakat, bir süredir geçerli mazeretlerimiz olduğundan buna vakit ayıramamıştık. Ama artık bir yerden başlamamız gerek diye düşündük. Bu yazı dizisine, çok güzel bir mekanla başlıyoruz: Kibrit Kutusu.

kibritkutusu3Kadıköy’de, Bahariye’den yukarı çıkarken; ilk sol olan Ali Suavi Sokak’a girdiğinizde daha, mekan hakkında fikirleriniz oluşabiliyor: şirin ve mütevazi. Sokaktan az ilerleyince solda mekan karşınıza çıkıyor tüm şekerliğiyle. Adı gibi, gerçekten ufak fakat, içine birçok şeyi -başta sevgiyi- sığdırabilmiş bir yer. Yöresel lezzetlerin anne eliyle hazırlandığı, çeşit çeşit gazozların olduğu bir mekan. Dora’yla bir tespitimiz var bizim, uzun süreden beri: “Çayı güzel olan mekan, güzel mekandır.” Bu tespite yalnızca bunla uyuyor olsa yine iyi, Ege’den Doğu Anadolu’ya kadar götüren kahvaltı tabakları, leziz reçeller ve daha birçok seçenek bu mekanda.

Mekanın sahipleri, gezmeyi, gezdikleri yerlerin lezzetlerini tatmayı ve en güzeli de tattıkları lezzetleri bu şirin mekanlarına getirerek müdavimlerine de sunmayı keyifle yapıyor. Müdavimleri diyorum, çünkü cafe “müşteri” beklentisinden çok, mekanın müdavimi olacak ve artık aileden sayılabilecek insanların beklentisinde. Bu çok hoş bir şey, zira “yemeğini yesin ve gitsin” düşüncesi değil, tam aksine “bizimle beraber eğlensin, yaptığımız lezzetlerde fikirleri olsun” anlamına geliyor. Bu fikir ve düşünce çok az mekanda var ve bu mekanlardan biri, kesinlikle Kibrit Kutusu.

kibritkututusu2Kesinlikle uğramanız gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Zaten uğradıktan sonra, çok kısa sürede seveceksiniz. Çünkü bu cafe hem çok eğlenceli, hem çok lezzetli hem de çok yaratıcı. Duvarlarındaki kibrit kutusu koleksiyonları, “okuma odası” olarak tabir edilen ve minik ve zengin bir kütüphanesi olan tuvalet ve lavobası, küçük notlar bırakabileceğiniz panoları ve daha birçok şeyiyle size ev sıcaklığını yaratıyor. Böyle bir mekan açtıkları ve ilk günkü heyecanlarıyla hala işlettikleri için sahibi Mustafa Dermanlı ve Burcu Mert Dermanlı çiftine teşekkürü bir borç bilirim. Biz, sık sık orada olacağız.

Mekanın Foursquare sayfasına buradan, Facebook sayfasına şuradan ve kendi internet sitesine de buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca hem ulaşım için, hem de kart postlarınızı yollayabilmeniz için adres vermek gerekirse:

Bahariye, Ali Suavi Sokak (Sanatçılar Sokağı) No: 3 34714 Kadıköy – İstanbul 0216 449 92 29

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: