ETKİNLİK, MÜZİK
Serseri Serbest Stili: Mode XL & Live Band

Serseri Serbest Stili: Mode XL & Live Band

Geçtiğimiz akşam Pozitif Live’ın konuğu olarak, yıllardan beri kulaklığımda duymaktan müthiş keyif aldığım, müziğin serseri hâli Mode XL ekibinin 25. Akbank Caz Festivali kapsamında Kadıköy Moda Sahnesi’ndeydim. Dora’nın Yunanya ziyaretinden dolayı konsere tek başıma katılmak durumunda kaldım pek tabi, neyse. Öncelikle Mode XL’i evvelki yıllarda, tekrar bir araya geldiklerinde birkaç kez canlı dinleme fırsatı bulmuştum ancak Mevzu Makamı’ndan önceki süreçte olduğu için bu, şu an bulundukları “Live Band” formatında değil de arkaplanda bir DJ ile sahne aldıkları şekilde dinlemiştim.

Öncelikle şöyle söylemeliyim ki, Mevzu Makamı albümü ve ardı ardına gelen konserlerle Mode XL, nam-ı diğer Besta ve Yasin mevcut rap formundan tamamen sıyrılmış görünüyor: çift davul, bas ve elektro gitar ile (elektro gitar bi ara elektro bağlamaya döndü ki) Ankara tınıları konser salonunda yankılandı. Batıkent yağmuru formatında kulaklarımızda yankılandılar.

Zaten Türkçe Rap’in en önemli ve değerli rap grubu olan Mode XL, son aldığı form ile birlikte bir rock grubu gibi sahne şovu ve canlı performans sergilemesi, canlı enstrumanların yanına Veyasin’in önünde sample masasından sık sık bir şeyler ekliyor olması da işin mükemmel hâli.

İki performansı ufak iki video ile süsledik. Ancak siz muhakkak yolunuzu bir şekilde Mode XL ve canlı grubuyla sahnede kesiştirin derim. 

Mode XL, Hip Hop Jam İstanbul 2015 kapsamında 5 Aralık günü Volkswagen Arena’da sahne alacak. Biletler Biletix’de!

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: