ETKİNLİK, MÜZİK
Oradaydık! – Placebo @ Parkorman

Oradaydık! – Placebo @ Parkorman

placeboÜçüncü defa İstanbul’a konser vermek için gelen Placebo, hayranları için unutulmaz bir gece yaşattı. Ön grup olarak sahneye çıkan The Veils,  country rock tarzında söylediği sevimli şarkılarla seyircileri atmosfere alıştırdı.

Sonrasında, tıpkı beklenildiği gibi, Sigur Rós-Placebo karışımı müzikle sahneye ilk çıkan Steve Forrest oldu. Brian‘ın da sahneye çıkmasıyla, yeni şarkıları B3‘yi çalmaya başladılar. Seyirciler genel olarak şarkıya göre yavaş kaldı. Şaşkınlık çabuk atlatıldı. “For What It’s Worth“ün muhteşem (belki de bütün şarkılar içinde en iyi) performansından sonra gözle görülür herkeste bir açılma oldu. Eşlik edilen şarkılara daha yüksek sesle söylenmeye, daha çılgınca dans edilmeye başlandı.

Steve Forrest Bright Lights” şarkısında, Brian‘ı beklemeden girdi. Dolayısıyla, solistin kısmı gelince ufak çaplı bi’ heyecan oldu. Sonra Steve utandı, seyircilerden özür diledi. Bu olay bile hazırlıksız çıkmış gibi göstermedi onları, tam tersine bütün içtenlikleri ve doğallıklarıyla orada bulunduklarını kanıtladılar.

“Her yer taksim, her yer direniş” sloganı ilk söylendiğinde, grup üyelerinin şaşkınlıklarını görmeye değerdi doğrusu. Brian, kendilerine söylenmiş bi iltifat olarak kabul edip teşekkür etti (burnu tıkalı kendine özgü İngiliz ingilizcesi şivesiyle). Sloganın bir kere atılması güzeldi. Kaybettiklerimizin hala aklımızda olduğu hissedildi. Ama bunu her şarkıdan sonra yapmak oldukça gereksiz geldi bana. Tadında bırakmak gerekirdi.

Stefan Osdal‘a gelecek olursam, o da aynı şekilde Steve gibi seyirciye yakındı. “Nancy Boy“a girmeden önce seyircileri sağ ve sol şeklinde ayırıp hangi tarafın daha çok coştuğunu bulmaya çalışıyormuş gibi yapması güzeldi. Şarkıdan herkesin daha çok keyif almasını sağladı.

And if i only could make a deal with god” sözlerini söylerken, Brian’ın gözlerini yukarı dikip tanrı ile muhabbet ediyormuş tarzı aklımda kalacak ufak anılardan bir tanesi olacak.

Brian‘ın eşsiz sesini canlı duymuş olmak, hayatımın mutluluk verici anlarından biri olacak. Sesi hiç detone olmadı. Ama enerjisi hiç o dvdlerden bildiğimiz gibi değildi. Ya yaşının ilerlemesinden ya da gününde değildi o gün bilmiyorum, ama performansı bi tık daha düşüktü.

Her ne kadar Brian‘ın seyircilerle çok fazla (“thank you”ları saymazsak hemen hemen hiç) konuşmaması biraz üzmüş olsa da, eminim sıkı Placebo hayranları için, ileride torunlarına anlatacakları kadar güzel bi gün olmuştur.

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: