SANAT, SİNEMA
Melankolik Mizah: Yozgat Blues

Melankolik Mizah: Yozgat Blues

yozgatblues

Başka Sinema kapsamında izleme şansı bulabildiğimiz, 2013 Mahmut Fazıl Coşkun filmi Yozgat Blues hakkında bir şeyler yazmam gerektiğini hissettim. Zira uzun bir süreden sonra, gerçekten seçtiği karakterler ve ele aldığı bireyin “topluma uyum sağlayamamış” tarafını ele almasıyla ilgimi çeken ve beni tatmin eden bir film izledim diye düşünüyorum. Mahmut Fazıl Coşkun‘un Uzak İhtimal‘ini izlemediğim için aslında, kendisinin kadrajıyla ilk defa tanıştım diyebilirim. Ancak bundan sonra, gelecekteki filmlerini yakından takip etmeyi düşünüyorum.

Büyük bir şehrin kendilerini umursamadığı iki insanın kendi yaşamlarında sahneye çıkabilecekleri bir yer arayışıyla başlıyor olaylar. Hayata bir sıfır geride başlayan, içe dönük iki karakterin; müzik kursunda hocalık ve aynı zamanda küçük mekanlarda Fransızca şarkılar söyleyen Yavuz ve müzik kursundan öğrencisi, marketlerde sucuk standında sucuk tanıtan Neşe’nin mevcut hayatlarından uzaklaşarak, yeni hâyâllerle Anadolu’ya olan yolculuklarını ve orada tutunmaya çalışırken, hayatta tek amacı evlenmek ve kadın kuaförü açmak olan Sabri ile tanışmasıyla üçlü arasında süregelen olayları ve zaman zaman komik diyaloglarıyla taşra – şehir çatışması meselesine somut yorumlar katmasa da, mütevazi bir tavırla dış çizgileri çiziyor. Taşra entelektüeli Kamil’in de bu üçlü çatışmaya dahil olmasıyla zaman zaman güldüren bir melankoliye imza atılmış. Film ne kadar Yavuz’un hikayesini anlatıyor gibi görünse de, Kamil ve Sabri’nin Neşe’yle tanışmasıyla birlikte, tek amacı hayatını sürdürebilmek olan Neşe’nin, bir anda hayatını yönetebildiği ve kendi kararlarını verebildiği bir eksene girmesiyle film Yavuz’un hikayesi olmaktan çıkıyor. Yavuz, Sabri e Kamil’in Neşe’ye olan ve ismini koyamadığı bağlılıkta Sabri’nin bir adım öne çıkmasıyla, Neşe kilit bir isim olmuş oluveriyor.

Moderniteye tam olarak ayak uyduramamış ve tıpkı karakterler gibi içine dönük bir toprak parçası olan Yozgat, filmin oluşturmak istediği bu melankolik mizaha yer açıyor elbette. Sürekli bir tebessümle karşılamanızı sağlıyor aslında karakterlerin hayata bakış açısı ve yaşayışları.

Türkiye sinemasında uzun süredir pek de rastlanılmayan melankolik bir mizah filmi Yozgat Blues, 2013 yılında başarılı bir bağımsız yapım olarak bana kalırsa manifestosunu başarıyla tamamlamış. Ercan Kesal‘ın canlandırdığı, Yavuz karakteri hem oyunculuğuyla hem de karakter itibariyle oldukça ilgi uyandırıcı.

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: