ETKİNLİK, SANAT, SOKAK
Meeting of Allstars Yıktı Geçti!

Meeting of Allstars Yıktı Geçti!

moasfestGeçtiğimiz günlerde bahsettiğim, Türkiye’nin uluslararası alanda dahi kendini kanıtlamış en büyük graffiti festivali olan Meeting of Allstars / Yıldızların Buluşması‘ndaydım geçtiğimiz pazar günü. Hiphoplife basın sponsorluğunda geçen bu büyük festivalde, gün boyu an ve an aktarmaya çalıştım Twitter üzerinden festivali. Aynı zamanda dijital ve analog olarak fotoğrafladım. Yıllarca yaptığı çalışmaların videolarını izleyip, iç geçirdiğim sanatçıların duvar çalışmalarını bire bir görme fırsatı yakaladım, aynı zamanda kendileriyle de tanışma… Üstüne, başarılı DJ’lerin set listleriyle hip hop, funk, oldskool müziğe de doydum diyebilirim! İşte bu yazıda da, hem fotoğraf makineme yansıyanlar hem de bir günlük tadında ters saat kronolojisine göre bir yazı hazırladım.

Sabahın erken saatlerinde festivalin düzenleneceği alanda, Miniatürk’teydim. Henüz kapılar katılımcılara açılmadan, festival için özel hazırlanmış yaka kartımla içeri girdim. Graffiti sanatçıları için hazırlanan ahşap büyük plakalara siyah saten çekilmiş, özellikle yabancı sanatçılar hemen hemen çalışmalarının ilk etaplarını bir gün önceden tamamlamış görünüyordu. Saatler 11.00’ı gösterdiğinde bu büyük festival kapılarını katılımcılara açtı…

CanTwo… Kendisinden haberdar olmam, ortaokul yıllarıma dayanıyor. “Graffiti”nin tam olarak ne olduğunu kavradığım ve artık tamamiyle haberdar olduğum bir şey olduğunda internette rastladım. Graffitiyle yapmasa da ilgilenen, hatta graffiti yapan birçok kişinin ilk hayran olduğu kişi CanTwo’dur sanırım bu işte. Kendisi birçok kez Adidas için özel graffitiler ve tasarımlar yapmış, graffiti boyası olan Montana’nın sponsor olduğu bir sanatçı desek sanırım ne denli büyük bir kişi olduğunu anlayabiliriz. Kent de öyle ki zaten takım arkadaşı ikisi.

Flying Förtress. Kendisini tanıyalı çok olmadı. Ama yaklaşık 25 yıldır graffiti yapan, oldskool bir insan olduğunu yaptığı çalışmayı da aşağıda gördüğünüz de fark edeceksiniz. Kendisi hâlâ mükemmel eserler çıkarıyor ortaya. Dünya’da yalnızca graffiti konusunda değil, tasarım konusunda da oldukça saygı duyulan biri.
Diğer isimleri tek tek yazmayacağım. Zaten festivale gelen yabancı olan sanatçılar dünya çapında tamamiyle kendini kanıtlamış efsane isimler. Diğer yanda, ülkemizde bu işi başarıyla götüren birçok kişi de oradaydı. Bu denli yetenekli ve renkli insanların bir arada olması mutluluk vericiydi. Aynı zamanda göz zevkinin doruklara uğraştığı bir zaman dilimi…

DJ’ler, harika setleriyle hem çalışmalarını sürdüren sanatçılara hem de katılımcılara müzik dolu anlar yaşatıyordu. Sattas sahneden indiğinde de, Kanadalı rap sanatçısı The Narcicyst sahnedeydi.

Gün boyu yorgunluğu hissetmemiştim ama, Narcicyst sahneden indiğinde ve artık toparlanmaya başladığımda mutlu bir yorgunluk yerini aldı. Ancak yaklaşık 350 tane dijital fotoğraf, 4 makara film ve parça parça toplamda 26 dakikalık bir video elimde hatıra olarak kaldı. Fotoğraflardan bazılarını şimdi sizlerle paylaşıyorum. Video da yakın zamanda gelecek.Daha fazlası için flickr hesabımıza bakabilirsiniz!

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Merhaba!
Biz süt içmeyi ve gerçek sevgide mutlaka sütün de büyük payının olduğunu düşünen bir çiftiz. Burası ise, takip ettiğimiz müzik grupları hakkında haberleri, gittiğimiz etkinlikleri, okuduğumuz kitapları, ilginç bulduğumuz sanat çalışmalarını paylaştığımız bir tür sokak magazini.

Hey Douglas'dan: Pişman Değilim (Mine Koşan): […] Douglas’ın sahne alacağı MIX Festival Sesler ..

The Away Days'ten Yeni Klip: Sleep Well: […] önceden kendisini Artist’s Shit‘e de k ..

Ufuk: Görünüm olarak ilgi çekici fakat pratikte işe yaramaz bir şe ..

Lomography İpuçları #2: Diana Mini: […] Lomography İpuçları #1: La Sardina […] ..

Zaid Aljaafari'nin Rolleiflex TLR'yla Tanışın!: […] aylarda Artist’s Shit‘e de konuk ettiğ ..

Kayra & Sorgu - Ne Hale Geldi: […] Etkinlik: 90 BPM & Karaçalı & Roadside.Pic ..

The Away Days'ten Yeni Klip: Sleep Well: […] olarak “Paris” çalışmasıyla sitemizde ..

Daft Funk: umuyorum ki başına bir şey gelmeden tekrar istanbuldaki haya ..

Martin Duncan: Thanks for your support, Teodora! We're happy to have you as ..

Tophane Rıhtım'da Bubituzak!: […] 19 Ağustos iken, “Tophane Rıhtım Stüdyosu ..

Recep: Evet, dışarıdan katılımın da olabildiğinden bu yazıyı burada ..

Özge Karabıyık: Sayın yetkili, ben öğrenci değilim. Katılmam mümkün müdür? ..

Difanni: Çalışmaları oldukça başarılı. ..

Fermi: Eskilerin bir sözü vardır, sıfatı sûretine vurmuş derler. Al ..

25 Ağustos'ta Büyük Ev'de Panayır!: […] günlerde Tophane Rıhtım Stüdyosu haberinde kendile ..

Ekşi Fest'e 2 Kişilik Bilet Kazanma Şansı!: […] günlerde duyurduğumuz Ekşi Fest 2013‘e bilet ..

Zeliha ulaşaoğlu: Evet tespitleriniz çok doğru bizler de oradayız... ..

Mustafa Dermanlı: Bize "kendinizi yazsanız ne yazardınız" diye bir soru sorsal ..

Recep: Tıpkı Diana Mini'deki gibi, çektiğiniz kareden sonra ileri s ..

Osman: Çok şık, bilgilendirici ve tanıtıcı. ..

Ceren: Çoklu pozlama için filmi geri sarmak mı gerekiyor yoksa MX o ..

zelopia: Post-rock insanı ciddi anlamda dinlendiriyor.Bu grup gerçekt ..

Seda: Arctic Monkeys'i Suck It and See'den beri takip ediyorum ben ..

Recep: Yani, tabii ki LC-A kullanıyorsanız biraz basit kaçar. Bu ço ..

Setko: Çok güzel görünüyor ama bir lc-a kullanıcısı için biraz düşü ..