ETKİNLİK, SİNEMA

Kültürlerin Kesişimi: Anadolu Break!

kadir-amigo-memişGeçtiğimiz gün Red Bull’ın davetlisi olarak !f İstanbul kapsamında beyaz perdeyle ilk kez buluşan Anadolu Break adlı belgesel filmi Cinemaximum Fitaş’da izleme şansı buldum. Gösterimden önce, gerek izlediğimiz tanıtım videoları gerek benim işimin bir kısmı gereği belgeselin ana hatları hakkında ufak da olsa bilgi sahibiydim zaten. Gösterimden sonra, hem beklentimin üstünde hem de bazı noktalarda altta kalan noktalar oldu. “Anadolu” ve “Break” gibi iki çok farklı kültürü ve kelimeyi bir araya getiren ve bir araya getirmekle kalmayıp, çok iyi bir şekilde harmanlayan bu belgeselde emeği geçen herkese kocaman bir tebrik sunarım öncelikle.

Anadolu Break hakkında biraz ayrıntıya girmem gerekirse, filmin tanıtım bülteninden alıntı yapmam en doğru bilgi olur aslında: “Müzik evrenseldir. Peki ya dans? Tüm dünya kültürlerinde yer alan dünyanın en eski sanat dallarından dans, doğuyla batıyı buluşturabilir mi? Kafasını kurcalayan bu oruya yanıt bulmak için break dansla Anadolu folklorunu aynı mecranın aktörü yapan Amigo, ya da gerçek adıyla Kadir Memiş işte bu motivasyonla ‘Anadolu Break’ macerasının lokomotifi oluyor. Zeybek ile break dansı bir arada düşünün. Ya da kaşık ve Kars oyunları ile hiphop kültürünün iç içe geçişini. ‘Anadolu Break’ Red Bull BC One All Stars ekibinde yer alan, dünyanın en yetenekli break dansçılarından Neguin, Roxrite’in Amigo’ya katılmalarıyla bu üçlünün Anadolu’daki özgün dansları keşfettiği yolculuklarının hikayesi.”

Kesinlikle görmeniz gereken bir kültür şöleni demekte fayda var. Zira Türkiye’de hiphop kültürü adına bu denli büyük bir proje daha önce gördüğümüz yahut duyduğumuz bir şey değildi. Böyle bir belgeselin !f İstanbul kapsamında gösteriliyor olması da bir başka güzel şey. Eksik yanları yok değil mi, tabi ki gözüme çarpan ve kafamda soru işaretleri oluşan şeyler oldu. Bunlardan birisi, seçilen yörelerin daha da arttırılabilir bir şey olmasıydı. (İstanbul’dan Aydın, Aydın’dan Antalya. Son olarak ise Kars.) Diğer yandan, hikaye başarılı olsa da yönetmen bu başarıda kadraja aktaramamış, prodüksiyon sürecinde de hatalar olmuş ki görüntüde bozulmaların yaşandığı sekanslar oldukça fazlaydı.

Gösterimden sonra Amigo, izleyicilerin sorularını cevapladı. Saatler 20.00’yi gösterdiğinde Mama Shelter İstanbul’da bir after party düzenlendi. Açılışı Da Poet’in yaptığı partide, Grup Ses Beats ve bizim Dora’yla dinlemekten ve takip etmekten keyif aldığımız Hey Douglas sahnede setleriyle katılımcılara keyifli bir gece yaşattı.

Bu etkinliğe katılmamızı sağlayan Hiphoplife‘a ve Red Bull’a sonsuz teşekkürler.

Hey Douglas’ın sahne performansından ufak bir kesiti şimdi sizlere sunuyoruz, keyifli izlemeler…

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: