ETKİNLİK, SİNEMA
Kieslowski Hakkında Her şey – İstanbul Modern

Kieslowski Hakkında Her şey – İstanbul Modern

KieslowskiDünya sinemasının önemli isimlerinden olan, kendisiyle tanışıklığım Dekalog’la başlayan ve ardından en bilinen filmleri olan üç renk üçlemesinden sonra iyice hayranlığımın arttığı ve diğer birçok filmini izlediğim Polonyalı yönetmen Kieslowski için, İstanbul Modern önümüzdeki ay “Kieslowski Hakkında Her şey” adında bir etkinlik düzenliyor. Odamda fotoğrafı dahi bulunan, benim için sinemada en önemli kişilerden biri olan ve bana kalırsa ‘author’ dediğimiz hem iyi yazan hem iyi yöneten en iyi sinemacılardan birini olduğunu düşündüğüm Kieslowski hakkında böyle bir etkinlik düzenlenirken, katılmamak olmaz tabii. E buraya da yazalım dedik. Biz, orada olacağız.

Bu arada söylemeyi unuttum, 6-23 Şubat tarihleri arasında İstanbul Modern’de. Ayrıntılı bilgi: İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema, Adam Mickiewicz Enstitüsü işbirliğiyle, “sinemanın şairi” olarak anılan; kendine özgü anlatımı, detaycı üslubu, yalın insan eleştirisi ve ince sinematografisiyle dünya sinemasına çok önemli başyapıtlar kazandırmış Polonyalı sinemacı Krzysztof Kieslowski’nin Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifini sunuyor.

47 filmlik bu program, yönetmenin 70’ler Polonyası’nda sosyal gerçeklikleri aktardığı belgesel kariyerinden, Polonya Televizyonu için çektiği ve On Emir’i temsil eden film serisi “Dekalog”a uzanıyor. Fransız bayrağının simgelediği üç kavram özgürlük, eşitlik’ ve kardeşlik üzerine yaptığı “Üç Renk” üçlemesiyle uluslararası üne kavuşan bu kuvvetli öykü anlatıcısı, Ingmar Bergman ve Andrey Tarkovski ile birlikte Avrupa’nın auteur sinemasının nirengi noktalarından. “Kieslowski Hakkında Her şey” programında film gösterimlerinin yanı sıra Kieslowski sineması üzerine bir söyleşi de gerçekleşecek.

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: