SİNEMA
Hile Yolu DVD’si Eylül’de Satışta!

Hile Yolu DVD’si Eylül’de Satışta!

final 2Hile Yolu ile ilgili çok güzel bir yazı yazmıştım, filmin kısa sürelik vizyon süresinde. Orada tam şöyle demiştim film hakkında: “Kesinlikle bir cesaret örneği. Türkiye’de bilinen ve çok da üzerine gidilmeyen belki de gidilemeyen bir olayın üzerine gitmek ve konuyla ilgili çeşitli ve mantıklı fikirler yürütmek, bu ülkede cesaret gerektiren bir şey çünkü.” Tam da öyleydi işte. Eleştirdiği ve üzerinde durduğu konu tam da böyleydi Hile Yolu’nun. (Buradan tam yazıyı okuyabilirsiniz.)

Hrant Dink cinayetinin ardından kaybolan görüntüler vardı. Bilmediğimiz. Bilseydik, davanın sonucu da değişirdi zira. “Görüntüler yeter ki ortaya çıksın yeter ki, filmimiz çöpe gitsin.” diyor yapımcı Hakan Alak. Türkiye’de olan alışkanlıktan da bahsediyor: “Biz hep böyle olayları, 20-30 yıl sonra film olarak izlemeye alıştırıldık. Halbuki sineması güçlü ülkelerde bu kadar beklenmez. Sözünü söyleyen filmler yapılır. Hrant Dink’le ilgili daha birçok film de yapılmalıdır.” Spot Dergi röportajında.

Filmle ilgili detaylı yazımı yukarıdaki linkten de okuduğunuzda, filmle ilgili yeterli bir şeylere ulaşacağınızı sanıyorum. Bu yazı, film hakkında yeni haberler getirmek içindi zira. Altın Portakal’la başlayan Hile Yolu’nun yolculuğu sürmeye devam ediyor zira. Hile Yolu filminin DVD’si, önümüzdeki eylül ayında izleyicisiyle buluşacak. DVD’nin en önemli versiyonu, sinemalardaki versiyonundan iki dakika farklı bir kurguya sahipmiş. Yönetmen Ersin Kana, filmin intro bölümünde küçük bir değişikliğe yönelerek Pathe Newsreal tarzı bir anlatımla filmin giriş kısmını değiştirmiş.

Hile Yolu DVD’sinin ekstra seçeneklerinde çekimine katkıda bulunduğum dört dakikalık bir kamera arkası belgeseli, silinmiş intro sahnesi, fragman ve teaserları ile birlikte birlikte duyacağınız Mert Tünay şarkısı Taş’ın müzik videosu da yeralmaktaymış.

Mert Tünay, Hrant Dink katledilmesinin adından besteledeği Taş’ı, kendisi tarafından filme armağan ettiğini de alt yazı geçmeden geçemeyeceğim.

Vizyon dönemi kısa sürdüğünden belki izleyemediğiniz bir filmdi. Ancak, bu filmi izlemenizi önereceğim. Çünkü Türkiye’de, filmin söylediği şeyler söyleyebilmek, cesaret örneği.

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: