ETKİNLİK, SANAT, SİNEMA
Filmekimi 2013 Çok Yakında Başlıyor!

Filmekimi 2013 Çok Yakında Başlıyor!

filmekimi2013İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nın katkılarıyla gelecek haftalarda 12. kez düzenlenecek olan Filmekimi, bu yıl 28 Eylül – 6 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleşecek. Filmekimi, on ikinci yılında yine çok başarılı ve parlak yapımlar, ustalaşmış yönetmenlerin yalnızca belli başlı ülkelerin festivallerinde gösterilmiş, ödüllü son eserlerinin de aralarında bulunduğu kırka yakın filmi izleyicilerin karşısına sunacak. Bu denli zengin programıyla Filmekimi, 28 – 6 Ekim tarihlerinde, İstanbul’da dokuz gün boyunca izleyicilerle kucaklaşacak.

Bu yıl on ikinci kez düzenlenecek Filmekimi sinemanın bağımsız, en iyi ve en güncel örneklerini yalnızca İstanbul’a değil; Türkiye’nin farklı noktalarına da ulaştırma hedefini bu yıl da kendine görev ilan ediyor ve bunu daha da geliştiriyor. Geçen yılk İstanbul sınırlarını aşarak altı şehirde daha sanatseverlere ulaşan Filmekimi bu yıl Bursa, İzmir, Diyarbakır, Gaziantep, Trabzon, Ankara ve Batman’da da düzenlenecek!

İstanbul dışındaki kentlerde, 12. Filmekimi programındaki filmlerin yanı sıra nisan ayında yapılan 32. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Altın Lale En İyi Film Ödülü’nü kazanan, bizim de hayranı olduğumuz Onur Ünlü‘nün “Sen Aydınlatırsın Geceyi” adlı filmi ile FACE İnsan Hakları Yarışmasında Özel Mansiyon kazanan Danis Tanovic‘in yönetmen koltuğunda oturduğu Bir Hurdacının Hayatı gösterilecek.

Filmekimi’nde gösterim tarihleri şöyle:

  • 28 – 30 Eylül Bursa
  • 4 – 6 Ekim İzmir
  • 11 – 13 Ekim Trabzon – Ankara
  • 25 – 27 Ekim Gaziantep-Diyarbakır
  • 28 – 30 Ekim Batman

Filmekimi programında gösterilecek filmlerden bazıları ise şöyle:

La Vie d’Adèle (Chapitres 1&2) / Yön: Abdellatif Kechiche
Mavi renge bambaşka bir anlam yükleyen Abdellatif Kechiche’in son filmi, ilk kez gösterildiği Cannes Film Festivali’nde hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından büyük ilgi görerek festivalin büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazandı. Başkanlığını Steven Spielberg’in yürüttüğü jüri, yönetmen Abdellatif Kechiche’le birlikte başrol oyuncuları Adele Exarchopoulos ile Lea Seydoux’yu da Altın Palmiye’ye layık gördü. Filmde, iki genç kız yıllara yayılan birliktelikleri üzerinden yaşamı ve aşkı sorguluyor.

Le Passé / Yön: Asghar Farhadi
İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin geçen yıl Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına layık görülen Bir Ayrılık filminin başarısını takip eden Le Passé, Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştirdi ve The Artist filminden hatırladığımız Berenice Bejo’ya En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. Yine bir aileyi mercek altına alan film, Fransız eşi Marie’den boşanma işlemlerini tamamlamak üzere dört yıllık bir ayrılığın ardından Tahran’dan Paris’e gelen Ahmet’i ve Marie ile yeni sevgilisi Samir’i izliyor.

Only Lovers Left Alive / Yön: Jim Jarmusch
Cannes’da ilk gösterimini yapan Only Lovers Left Alive hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından Ölü Adam’dan bu yana Jim Jarmusch’un çektiği en iyi film olarak harika övgüler aldı. Detroit ile Tanca şehirleri arasında ve sadece gece saatlerinde geçen filmini Jarmusch “gizli vampir bir aşk hikâyesi” olarak tanımlıyor. Jarmusch’tan beklendiği üzere fetişlerle dolu bu çağdaş romantik dram, yüzyıllardır birlikte olan Adem ve Havva adında bir vampir çifti izliyor.

Filmekimi biletleri, İstanbul için 21 Eylül Cumartesi saat 10.30’dan itibaren:

  • Biletix satış noktaları,
  • Biletix web sitesi (www.biletix.com),
  • Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00, 11.00’den itibaren),
  • Atlas ve Beyoğlu sinemaları gişelerinden satışa sunulacak.

Filmekimi’nde hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) sadece 5 TL.
Haftaiçi 19.00 ve 21.30 seansları ile hafta sonu tüm seanslar tam 15, indirimli 10 TL.

Lale üyeleri bu yıl da biletlerini %25’e varan indirimlerle öncelikli olarak alabilecekler. Lale üyeleri için ön satış günleri; Siyah Lale üyeleri için 18 Eylül’de, Beyaz, Kırmızı ve Sarı Lale üyeleri için 19 ve 20 Eylül’de gerçekleşecek.

Gelecek günlerde, Filmekimi’nin resmi sitesinde yayın akışı ve tarihleri güncellendikçe, buraya aktarmaya çalışacağız.filmekimi

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: