SOKAK
Doğa’nın Bisikletiyle Dünya Turu! (Röportaj)

Doğa’nın Bisikletiyle Dünya Turu! (Röportaj)

aracmesajdirGeçenlerde bi’ gün Kadıköy’de bir kafede rastladım kendisine. Esasen hakkında bilgiye, BirGün’de yayınlanan gazete röportajıyla ulaşmıştım. Oldukça da ilgimi çekmişti: “Bisikletle Dünya Turu” Bunu bir de farklı bir ruhla yapıyor olması, çeşitli zorluklarla tamamiyle kendisinin başa çıkması tabii ki hikayesine çok daha önemli şeyler katmış. Doğa Can Yaman, Eylül 2013’te Kadıköy’den pedallamaya başladı. Önce Ege ve Akdeniz kıyıları, ardından İran ve Pakistan’dan sonra son durağı Hindistan oldu. Hindistan’da ufak bir sakatlık geçirdiği için de bisikletini bırakıp bir süreliğine İstanbul’a döndüğünü duyunca da hikayeleri dinlemek üzere yola koyuldum Kibrit Kutusu’na. Sonra da böyle bir söyleşi fikri geldi aklıma.

doga1Doğa Can Yaman’ı tanımak istesek biraz?
-Şaşırtırım. Bisikletle aylarca yola düşüp binlerce kilometre giderim ama bazen karnım acıktığında bakkala ekmek almaya gitmeye üşenirim. Bir şey yapmak istediğimde önce şartları olabildiğince uygun hale getirir sonra da hiçbir şey düşünmeden yaparım. Henüz ölmedim.

Eylül 2013’ten beri uzunca bir süredir yollardasın. Peki bu bisiklet tutkusu nasıl başladı?
-Okula gitmeye üşendiğim günlerden birinde gördüğüm mahalle bisikletçisinde gördüğüm bir bisikleti almamla başladı. Aynı günde bisikletle uzaklara gitmeye karar vermiştim bile.

Bisiklet tutkusuyla birlikte süre gelen “Dünya’yı turlayayım” fikrinin oluş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Zira böyle bir plan yapmak, ciddi cesaret isteyen bir iş ve bu yüzden seni kutluyorum.
-Bende cesaret gibi kavramların bir anlamı yok. Yani kendime ne cesur ne de korkak diyebilirim. Olayları genelde başka kriterlere göre tartıp biçiyorum. Bir gün okula giderken o bisikleti aldım ve üzerine atladığımda içimde tarif edilemeyen bir his oluştu. Sonrasında da bisikletle dünyayı gezen insanlar olduğunu öğrendim. E zaten Hindistan’ a da gitmek istiyordum. Aracımı da bulmuştum.

“Araç Mesajdır” gibi bir sloganın var. Bisikletin ya da çevirdiğin her pedal, insanlığa bir mesaj mı?
-İnsanlığa olmasa da genel olarak bir mesaj. “Araç mesajdır” bilinen bir deyiş. Medya ve iletişimde içerik ne olursa olsun son sözü aracın, ortamın kendisinin söylediğini belirtir basitçe. Ben de bisikletle seyahat etmenin diğer araçlarla seyahat etmekten çok farklı olduğunu sürekli vurguladığım için bu başlığı uygun gördüm. Böyle bir yolculuğu bisiklet ya da kendi ayaklarım dışında bir vasıtayla yapmam sanırım. Hatta onun yerine kendime şehirde bir hayat kurarım herkes gibi.doga2

Pakistan’da bi’ ara kalaşnikoflu askerlerle birlikte, diken üstünde bir Toyota pikapta seyahat etmek gibi ilginç şeyler de yaşadığından bahsetmiştin. Bu gibi anlarda ne hissediyorsun tam olarak?
-Evet, Pakistan’ ın Baluchestan bölgesindeki çölü negatif yöndeki bütün ısrarlarıma rağmen askerlerle geçmek zorunda kalmıştık. Otuz saatten fazla süren bu yolda hiç mola ve yemek olmadan, bisikletteki mataralardan birinde kim bilir ne zamandan kalmış bir miktar suyla idare etmiştik. Hem de “dünyanın en tehlikeli yerlerinden birindeydik”. Bu gibi anların benim için öncelikli anlamı, etrafımdaki her şeyin her durumun benim için ilk oluşundan aldığım haz ve hiçbirini kaçırmamak için bütün duyularımı seferber edişimin verdiği motivasyon hâli. Bu gibi durumlarda ben tehlike falan görmüyorum kafam çok başka şeylerle meşgul oluyor.

Pedalladığın güzergahtaki insan ilişkilerinden biraz bahsetsek, tabi ki her bulunduğun saniye her yerin senin için önemi vardır pedalladığın ama gittiğin güzergah boyunca bulunmaktan en mutlu olduğun yer neresiydi?
-İki yer söyleyebilirim. Birisi Pakistan diğeri de Kashmir. Pakistan’ dan bahsedeyim: Oradaki insanlara hiç düşünmeden güvenebilirsiniz. Yardım etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ve paranın onlar için bir anlamı yoktur. Ülkede turizm de pek gelişmediği için turist olarak rahatça ve özgürce dolaşabiliyorsunuz. Ülkede genel olarak satılan şeylerin alternatifi olmadığı için sokaklarda yürürken herkesin kendi ihtiyaçlarına göre doğaçlamalarına tanık olmak da çok keyif verici.

doga3Bir süre sonra Hindistan’da bisikletine kavuşmuş olacak ve yoluna devam edeceksin. Yakın zamanlı planlarından biraz bahsedebilir misin?
-Planlarım pek yok. Sadece anahatlarıyla tasvir edebilirim. Bundan sonraki birkaç sene boyunca neredeyse bütün Asya ülkelerinde pedallıyor olacağım. Rotamı arazinin yapısına, hava şartlarına ya da tehlikeli olup olmadığına göre değil sosyo-kültürel çeşitliliğe göre belirlemeye özen gösteriyorum. Eğer bu yolculuğa bir gün son verirsem bunu başladığım yere tekrar bisikletimle geri dönerek yapmak istiyorum.

Bisikletine kavuştuğunda iyi pedallamalar dileyelim o hâlde. Yolculuk süren boyunca sana ulaşabilecekleri aracmesajdir.org adresinde detaylı her şey yazıyor zaten. Sanıyorum ki, insanlar seni oradan oldukça iyi takip edebilecek ve gerektiğinde maddi & manevi desteklerini sunabilecekler.
-Evet, internet sitemden insanlar bütün yazılarımı, harita üzerindeki konumumu, nerelerden geçip gittiğimi görebilirler. Bol bol fotoğraf ve video da var. Destek sayfasından bana maddi yardımda bulunabilirler.

000_1962833_10152327226529309_1468219207_n

doga5

doga7

Doğa’nın bu turunda çektiği fotoğrafların daha fazlasını şurada bulabilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: