MEKAN
Cafe Siyah, Gök Beyaz!

Cafe Siyah, Gök Beyaz!

siyahcafe
Bu blogu açtığımız günden beri mekan kategorisine ayrı bir özen göstermeye çalıştık hep. Sadece, gerçekten bulunmaktan keyif aldığımız mekanları aktarmaya çalıştık sevgili okuyuculara. Bu yüzden de bu kategoriden hep güzel geri dönüşler aldık. Söylemlerimizin birer öneri olarak kabul edilmesi de sevinç kaynaklarımızdan.

Uzun bir süredir gidilecek mekanlar listemizde yerini koruyan fakat bir türlü fırsat bulamadığımız bir yandan da oldukça merak ettiğimiz bir mekandı Siyah Cafe. Kahvaltı gibi edebiyata bile konu olmuş, mutlulukla muhakkak bir ilgisinin olduğu düşünülen ve yalnızca bir öğün olmaktan çok bir keyif işini geçtiğimiz cumartesi günü Siyah Cafe’de yaptık.

Beşiktaş’ın kalbinden, ta içinden; Köyiçi’nden adımlarımızı hızlandırarak ulaştık kafeye, çünkü karnımız gerçekten çok açtı! Mekan haftasonu olduğu için kalabalıktı ancak ben ne olur ne olmaz diye bildirme gereği duymuştum önceden. Bize ayrılan masaya oturduk ve hemen siparişimizi verdik Dora’yla: iki kişilik serpme kahvaltı. Çok geçmeden de masamız hazırdı. İki sıcak hakkımızı menemen ve sahanda yumurta olarak seçtik. Masamız tam hazır olduğunda da başladık kahvaltı etmeye. Bir yandan güzel müzikler çalıyordu, bir yandan iyi bir dekorasyona sahip bir salonda kahvaltımızı ettik diyebilirim uzun uzun. Çayın sınırsız olması da çayı gerçekten sevenler için de ideal kahvaltı süresince. Serpme kahvaltıda bulunan iki çeşit reçel, bal ve kaymak, siyah ve yeşil zeytin, kaşar peyniri, beyaz peynir ve iplik peynirden oluşan peynir tabağı, domates ve salatalık oldukça yeterliydi. Ekmek olarak hem beyaz hem de tam tahıl ekmek olması iyi bir opsiyon.

Mekan siyah ve beyaz renklerin tercih edildiği bir dekorasyona sahip. Sanata değer veren mekanlara önem vermek gerek diye düşünüyorum ben bir de. İç odasındaki televizyonunda Godard filmi À bout de Souffle sekansına rastlamak da yüzümde gülümsemeye sebep oldu. Güçlü bir kitaplığa sahip olduğunu da hemen anlayabiliyorsunuz. Samimi ve güleryüzlü çalışanlarının da olması ayrı bir güzel.

Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla, Emrah Serbes, Mahir Ünsal Eriş zaman zaman Necat İşler gibi güzel adamlar da belki yan masanızda oturuyor olur, belli mi olur?

Gitmeniz gereken mekanlar listenize mutlak ekleyin derim. Kahvaltı için olmasa bile, soğuk bir günde bir kahve ya da çay içmek için bile uğrayın ve bu güzel mekanda keyifli saatler geçirin.

Siyah Cafe & Breakfast
Sinanpaşa Mahallesi, Çelebioğlu Sokak, No 3/A, Beşiktaş, İstanbul

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: