FOTOĞRAF
Bu Makinelerle Analog Kültürüne Dahil Olmak Çok Kolay!

Bu Makinelerle Analog Kültürüne Dahil Olmak Çok Kolay!


Diana Mini’yi yıllar evvel ilk aldığımda -ki henüz Türkiye içinde satış yapan bir Lomography mağazası olmadığı vakitlerdi- değil makineyi iyi kullanmak ve fotoğraf çekmek, film takmayı dahi bilmiyordum. Bu yüzden de ilk makara, filme ışık sızdırdığım için çöp olmuştu. Aradan yıllar geçti, Lomography ailesinden toplamda yedi makinemiz oldu. E böyle olunca da bizi takip eden insanlar ve dostlarımız bizden tüyolar almaya başladı. Analog kültürüne nasıl giriş yapsak, Lomography ve diğer analog makineler nasıl, film nasıl takılır, kullanımı kolay mı… Onlarca soru. Bu işi hem kolay hem de eğlenceli bir forma sokan Lomography ise daima ilk önerimiz oldu giriş yapacaklara. Çünkü ilk öncelik kullanım kolaylığıydı hiç şüphesiz.

Lomography’nin birçok modeli, birçok çeşidi var kullanım çeşitliliğine göre. Ancak “Simple Use” olarak sunduğu aslına bakarsanız bir kullan-at makinesi olarak tasarlanan yeni makineleri artık analog ve lomography kültürüne giriş yapacak insanlara ilk önerimiz. Öncelikle sıradan bir kullan-at makinesinden sıyrılan ve önemli farkını açıklamamız gerekirse, Lomography’nin birbirinden farklı üç çeşit filmini içinde barındırıyor olması.

Birincisi, yeşil renkleri çarpıcı bir şekilde mor tonlarında veren 400 ASA’lık LomoChrome Purple film yüklü makine. Bu filmle çektiğiniz fotoğraflarla gerçek bir Lomographer olmaya hazır olduğunuzu net bir şekilde hissedeceksiniz.

İkinci makine ise nostaljiyi gerçekten sevenler için siyah-beyaz film yüklü makine. Bu makineyle çektikleriniz, sizi siyah ve beyazın eşsiz tonlarında büyüleyecek. Her geçen gün dijitalleşmeye devam eden dünyaya analoğun en derin yerinden siyah-beyaz film.

Renk emisyonu olarak oldukça beğendiğim ve normalde de kullandığım 400 ASA’lık negatif renkli makine ise bir başka tercih edilebilir kolay kullanım makinesi Lomography’nin. Ne kadar dia filme yapılan çapraz banyo tadında sonuçlar olmasa da daha gerçeğe yakın renklerle fotoğraf çekmek isteyenler için güzel bir seçenek. Biz bu filmi mercekleri daha keskin olan diğer analog makinelerimizde de kullanmaktan müthiş keyif alıyoruz. O yüzden bu kolay kullanım makine de önerebileceğimiz üçüncü seçenek olarak güçlü konumunu koruyor.

Lomography’nin bu kolay kullanım makineleri üçlü şekilde elimize geçer geçmez, heyecanla incelemeye koyulduk. Bu üç arkadaşla beraber dışarı çıktığımız hafta sonu, hava koşulları istediğimiz gibi olmadığı için ne kadar mekanlara tıkılı kalmış olsak da oldukça verimli vakitler geçirmeye çalıştık.

İncelememize başlamadan önce tekrar etmek istiyoruz ki, bu üç makineyle basit şekilde fotoğraflar çekip harika sonuçlar almak gerçekten çok kolay. İçinde senin için çoktan  filmi takılmış makinenin sarma kolunu, durana dek ileri sar. İyi sonuçlar almak için çekeceğin obje/subjeyle 1-2 metre aralığın olsun. Şayet ışığı düşük bir ortamdaysan ön kısımdaki flaş düğmesine tepede kırmızı minik ışığı görene kadar basılı tut. Renkli filmdeysen flaş rengini belirle, vizörden bak ve çek! İşte bu kadar kolay.

Paketleri açmadan evvel çok heyecanlıydık, çünkü uzun süre sonra analog fotoğraf çekecektik. Bu kez birbirinden şirin üç farklı film yüklü makineyle. O yüzden, tıpkı ufak bir çocuğun yeni aldığı oyuncağını açması gibi hızlıca açtık. Ancak paketleri o kadar dikkatli açtık ki bu güzel tasarımı yırtmak bile istemedik. Makine bir de yanında size her konuda destek olacak ve makinedeki tüm adımları görsellerle ve yazıyla anlatan bir kılavuzla geliyor. Bu kadar kolay kullanımı olan makine için bir de yanında bunun gibi bir kılavuz olması ekstra iyi düşünülmüş. Biz 400 ASA Lomochrome Purple olan makineyle ilk çekimlerimizi gerçekleştirdik. Ardından 400 Asa Black & White. Dora ise yazlıkta 400 ASA negatif renkliyi deneyimlemek için yanına aldı daha sonra. Makineler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok kolay bir şekilde kullanıma hazır oluyor. Bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış kadrajlar.

 

Bu makineleri çok beğendik! Çünkü,

Oldukça ufak bir tasarıma sahip olması, dahili flaşının oldukça güçlü ve çeşitli renk filtreleriyle gelmesi ise Lomography kültürünü güçlü yaşamanıza sebep veriyor. “Kullan-at” makine gibi görünse de, filminiz bittikten ve filmi çıkardıktan sonra kendi filminizi takarak makineyi kullanmaya devam edebilecek olmanız ise bence en önemli adımlardan biri. Makine fiyatlarının da, içinde film yüklü hâli de düşünülürse diğer analog makinelere göre oldukça hesaplı. Sonuçta ilk kez analog fotoğraf çekecek insanları ve yarın öbür gün analog fotoğraftan sıkılabilme ve bırakabilme ihtimalini de düşünürsek kaybedeceği hiçbir şey yok diyebiliriz. Aksine filmini tab ettirirse harika sonuçlarla çok daha güçlü bir şekilde analog kültürüne giriş yapmak isteyeceğinden de eminiz.

Lomography Simple Use Filmli Kameraları ister 3lü paket şeklinde, ister istediğinizi tek paket şeklinde online Lomography Mağazası‘ndan veya Galata’daki dükkanlarından satın alabilirsiniz.

Lomography Gallery Store
Kuloğlu Mh., Serdar-ı Ekrem Cd. No:5, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Bu şeker makinelerle çektiğimiz tüm fotoğraflar çok yakında Lomography Ev’lerimizde ve sosyal medya hesaplarımızda yayında olacak.

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: