MÜZİK
2016 İtibariyle Çıkan Bazı Albümler!

2016 İtibariyle Çıkan Bazı Albümler!

2016 yılı bizim adımıza -somilk- iyi başlamadı aslında. Sunucu ile yaşadığımız birtakım aksilikler, kapanıp-açılmalar bizi biraz bloglama mevzusunda uzak kalmamıza sebep oldu diyebiliriz. Ancak sonunda ve nihayet, tekrar okunabilir ve ulaşılabilir olmanın verdiği mutlulukla 2016 itibariyle çıkan; bizim çoktan dinlemeye başladığımız ve kulaklıklarımızdan eksik etmediğimiz bazı albümleri buraya yazmanın vakti geldi diye düşündük. 2016 yılının, -bizim için oldukça geç olan- bir yazıyla başlıyoruz. Bizi takip etmekten keyif alanlara da, merak etmeyin diyoruz. Gelecek günlerde sık sık karşınıza geleceğiz yeni keyifli yazılarla…

David Bowie – Blackstar

2016 yılına somilk adına kötü günler yaşarken, David Bowie’nin ölümüyle sarsıldık desek yeri. Ancak ölümünden birkaç gün önce yayınladığı Blackstar adlı albüm, bir başka değerlendi gözümüzde diyebiliriz. Şu sıra Spotify’da dinlediğimiz bir diğer albümlerden biri de Blackstar hiç şüphesiz. Albüm sevinci gitmeden ölüm haberini almak da üzdü, keşke albüm de çıkmasaydı ve böyle bir müzik insanı hala yaşıyor olsaydı.

Daughter – Not To Disappear

15 Ocak 2016 tarihi itibariyle dijital platformlarda yerini alan, bizim yıllardan beri dinlemekten müthiş keyif aldığımız ve  2013’de, Salon İKSV’deki konserinde de canlı dinlediğimiz Daughter’ın yeni albümü “Not To Disappear” albümüyle başlayabiliriz. Aslında Daughter’ın If You Leave albümündeki tarz ekseninde gittiklerini söyleyebiliriz. Daha elektronik tınılar olmasına karşın vokalin o akustik lezzeti albüme hâkim. 10 nefis şarkıdan oluşan albüm, 4AD etiketiyle yayınlanmış. Kesinlikle dinlemenizi öneririm.


Kalben – Kalben

Yeni çıkan bir diğer albüm ise, Sofar Sounds’daki naif performansıyla hayatımıza dahil olan, sevimli sesi ve mutluluğu daim olmasını can-ı gönülden istediğimiz Kalben’in, kendi adını taşıyan ilk albümü müzik raflardaki ve dijital platformlardaki yerini alması herhalde. Kalben’in yakaladığı o güzel, başarılı ve ivmenin ilk kaynağı güzel ve başarılı müziği kadar, samimi olması herhalde. Konserlerde hala heyecanlı olması, ilk konserine çıkıyormuş hissi, bizden biri olduğunu çokça gösteriyor. Egolardan uzak, içi neyse dışını da sahneye yansıtan Kalben’in 16 şarkıdan oluşan albümü DMC etiketiyle raflardaki yerini aldı.

The Last Shadow Puppets – Bad Habits

Alex Turner ve Miles Kane’in sessizliğini koruyan ortak projeleri The Last Shadow Puppets de, 2016 yılına çalışmayla dönen müzisyenler arasında diyebiliriz. James Ford’un prodüktörlüğünü yapacakları ve henüz tarihi belli olmayan albümden ilk single parçası “Bad Habits” de gözümüze ve kulaklığımıza çarpan çalışmalardan biri oldu. Ayrıca açıklanan bu yılki Coachella festivalinde de ismi geçen grup, Artic Monkeys kadar heyecanlandırmasa da dinlenebilir projelerden Alex’den ötürü.

Büyük Ev Ablukada – Hayaletler

Bizim müzik coğrafyasının en ilginç, bir o kadar orijinal müzik oluşumu Büyük Ev Ablukada’nın yeni elektronik partili havası Fırtınayt’tan ilk single çalışması “Hayaletler” adlı parçaya oldu. 2016 yılı itibariyle Büyük Ev Ablukada’yı daha disko ritimleriyle dinleyeceğimizin müjdesini veren bu parça tabii ki Olmadı Kaçarız Plakçılık’dan ayağınıza geldi.

BU YAZIYI PAYLAŞMAK İÇİN BİRTAKIM ŞEYLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: